Strafor Geri Dönüşümü ve EPS Üretimi İyi Bir Yatırımdır.

strafor geridonusum
Strafor Geri Dönüşüm

EPS STRAFOR VE HİKAYESİ

Daha önce, EPS veya Strafor olarak da bilinen genişletilmiş polistiren hakkında iki önemli gerçeği gösteren bir makale yayınlamıştık. Bu makalelerde anlatılan ilk şey EPS ambalajının yada atığının geri dönüştürülebilir olmasıdır. İkinci nokta, depolama sahalarımızın yarattığı sıkıntılar ve mal akışının sınırlı olması idi. Bu makale yıllar önce yazılmış olsa da, EPS’nin geri dönüştürülebilirliği ile ilgili son sayılar bu noktaları desteklemeye yardımcı olmaktadır. 2018 ve 2019 yıllarında bu ülkede 145 milyon liradan fazla EPS geri dönüştürüldü. EPS ayrıca toplam belediye katı atık akımının ağırlık ve hacme göre% 1’inden daha azını oluşturmaktadır. EPS’nin birçok kişi tarafından geri dönüşüm dünyasının uyumsuz çocuğu olarak görülmesi de ayrıca hayret vericidir.

TÜM BU EPS VE STRAFOR NEREDEN GELDİ? 

Dünyada ilk olarak polistiren 1839’da Alman eczacı Eduard Simon tarafından keşfedildi. Aslında Eduard polistireni doğal reçineden izole ederken bulduğu şeyin farkında bile değildi. Seksen yıl sonra, organik kimyager olan Hermann Staudinger, Simon’un aslında bir plastik polimer keşfettiğini anladı. Staudinger sonunda polistirenle ilgili tüm araştırmaları için Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı. 1930’larda BASF’daki bilim adamları ticari olarak polistiren üretmenin bir yolunu keşfettiler. Bu on yılın sonuna doğru Dow Chemical Company, ABD’ye polistiren ile üretilen ürünleri tanıttı. 

Strafor Otis Ray McIntire tarafından icat edildi ve 1944’te patentlendi. McIntyre Dow Chemical Caompany için çalışan bir bilim adamıydı. Oradaki kariyeri, İkinci Dünya Savaşı sırasında lastik kaynakları kısıtlı olduğu zaman başladı. McIntire, yalıtım amaçları için kullanılabilecek kauçuk benzeri bir malzeme yaratmaya kararlıydı. Stiren ve izobutileni birleştirdiğinde yanlışlıkla köpük polistiren oluşturdu. Kombinasyonun sonucu, katı formunda polistirenden 30 kat daha hafif ve daha esnek bir köpüktü. Ayrıca yapmak da ucuz oldumuştu. 

Şimdiye kadar hızla ilerleyen straforun küresel EPS piyasasında 6.62 milyon ton olduğu tahmin ediliyor . Kuzey Amerika, küresel hacim payının% 10,1’inden sorumluydu. Malzemenin inşaat endüstrisinde çok yararlı olduğu kanıtlandığında EPS veya Strafor talebinin daha da fazlasıyla artması bekleniyor. 

EPS VE STRAFOR GERİ DÖNÜŞÜM ZORLUKLARININ ÜSTESİNDEN GELME

Birçok belediye ve geri dönüşüm merkezi Strafor veya EPS ambalajı kabul etmese de, bu malzemelerin sürdürülebilir olmadığı anlamına gelmez. Bu yerler, bu hafif, hacimli malzemeleri ekonomik nakliye için yoğunlaştırılmış bir forma dönüştürmek için gerekli olan doğru köpük sıkıştırma ekipmanına sahip olmayabilir. İşletmeniz geri dönüşüm için EPS makinelerini düşünüyorsa, yoğunlaştırılmış EPS malzemelerinin geri dönüşüm şirketlerinden talep edildiğini bilin.  Tekrar geri kazanılmış ham madde satışlarından elde edilen gelir, bir EPS geri dönüşüm kompaktörünün maliyetini bile dengeleyebilir.

Tüm atık strafor ürünleriniz için bizimle hemen iletişim kurarak lisanslı bir geri dönüşüm merkezi olan  AYE Geri dönüşüm aracılığı ile atıklarınızı bertaraf edebilir ve paraya çevirebilirsiniz.