Strafor Geri Dönüştürülebilir mi?

Strafor recycling

Strafor Geri Dönüştürülebilir mi?

Strafor yada teknik adıyla polistirene (polystyrene) doğada bulunmayan petrol türevli organik bileşenlerin de eklenebildiği bir maddedir. Doğada yok olma süreci oldukça yüksek olan bu ürün aynı zamanda petrol atığı olduğu için, tükenir bir kaynaktır. Dünyadaki petrol rezervlerinin 2020 itibari ile 50-55 yıl olduğu düşünülürse bu süre sonunda strafor üretimi de mümkün olmayacaktır.

Strafor köpük genişletilmiş polistiren (EPS) olduğundan, muhteviyatının %90 – 95 i hava dır. Bu hava özel işlemler ile strafordan ayrıştırılarak strafor tekrar polistiren haline geri dönüştürülebilmektedir. Yani ürün tekrar ham madde haline dönüşmüş olur.

Strafor geri dönüşüm işlemi sonucu oluşan hammadde tekrar başka işlemlere tabi tutulabilir. Eritme işlemi ile elde edilen sucuk takoz diye adlandırılan ürün, kırılarak çapak ham maddeye dönüşür. Daha hassas işlemler için ise eritilmiş strafor ikinci bir işlem sayesinde parça granül elde etmekte kullanılır.

Son zamanlarda gelişen teknoljiler sayesinde plipropilen ve polistiren aynı anda homojen olarak  birleştirilerek yeni ürünler elde edilmektedir. Bu ürünler hem daha mukavim, enerji emici özelliğine sahip, daha az kırılgan, ısı ve ses yalıtımı daha yüksek ve daha uzun ömürlüdür.

AYE Geri dönüşüm strafor ve straforun geri dönüşümü konusunda hizmet verirken aynı zamanda ilgili firmalara bu konularda danışmanlık hizmetleri de sunmaktadır.