Strafor

Strafor recycling
STRAFOR

Strafor Nedir ?

Straforun hayatta karşımıza yalıtımlı kahve fincanları, fıstık, oyuncak ve parka veya plaja giderken son dakikada yakaladığınız soğutucuları yapmak için kullanılan gıcırtılı, parlak beyaz malzeme olarak karşımıza çıkar.Bu saydıklarımızın hepsi strafordur – ya da biz öyle olduğunu zannediyoruz.

Belki biraz hayal kırıklığına uğratacağım sizi, ancak insanların strafordan yapıldığını düşündüğü birçok şey aslında polistirenden yapılmıştır. Strafor, aslında kapalı hücreli ekstrüde polistiren köpüktür ve XPS’nin ticari markası olarak bilinir. Bu köpüğe piyasalarda birçok yerde “Mavi Tahta” da denir. Bu ürün bina yalıtımı, ısı yalıtımı ve su bariyerleri için sıklıkla kullanılır.

Öyle ise strafor neden yapılmıştır?

Bu sorunun cevabı ise kısaca strafor, petrol bazlı bir ürün olan stirenden yapılır.

Daha önce strafor olarak bildiğiniz köpük aslında genişletilmiş polistiren köpük veya EPS’dir. Bu malzeme, gıda ambalajı veya laboratuar ekipmanları gibi net ürünler yapmak için sıklıkla kullanılan bir plastik olan polistirenden yapılmıştır. Polistiren renklendiriciler, katkı maddeleri veya diğer plastiklerle birleştirildiğinde, oyuncakların, araba parçalarının, cihazların ve çok daha fazlasının yaratılmasında kullanılabilir.

EPS çoğunlukla havadan oluşur – aslında% 95 civarında. Yıllar içinde EPS, kahve fincanları ve soğutucular gibi yalıtımlı ürünlerin oluşturulmasında bir yer haline gelmiştir. Ve çok hafif olduğu için sallar ve can yelekleri gibi yüzen ürünler için kullanılır ve genellikle ürünleri yastıklamak için nakliye sırasında kullanılır.

 

Strafor nasıl yapılır?

Polimerizasyon yoluyla stiren polistiren içine rafine edilir ve daha sonra bir hidroflorokarbon maddesi eklenir. Bu kombinasyon daha sonra ekstrüde edilir ve bir köpük levha oluşturana kadar basınç altında genişlemesine izin verilir.

GENİŞLETİLMİŞ POLİSTİREN KÖPÜK GERİ DÖNÜŞÜMÜ İÇİN EN İYİ YOL NEDİR?

EPS’nin biyobozunur (doğada yok olan) olmadığı iddiaları doğru olmakla birlikte, bu geri dönüştürülemeyeceği anlamına gelmez. EPS köpük ambalaj katı polistiren topaklarına geri ekstrüde edilebilir. Bu peletler daha sonra elbise askıları, resim çerçeveleri, yiyecek servisi ambalajı ve daha fazlası gibi ürünler yapmak için kullanılabilir.

EPS köpük geri dönüşüm ekipmanına ihtiyacınız varsa, AYE Geri Dönüşüm olarak Köpük Ekipman ve Danışmanlık konularında  yardımcı olabiliriz Bursa ve tüm çevre illerden Bakanlıktan aldığımız lisans çerçevesi doğrultusunda atık straforları toplamaktayız. Kendi tesisimizde işleme tabi tuttuğumuz atık, hurda straforlar geri dönüşüm sonrası granül ve takoz hammaddelerine dönüştürülmektedir.