Plastik Bobin Çapak Geri Dönüşüm

Bobin çapağı
Plastik Bobin Çapak Geri Dönüşüm

Plastik Bobin Çapak Geri Dönüşüm

Daha önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi plastik doğada kendiliğinden bulunmayan, petrol kökenli bir üründür. Bu ürün birçok sektörde değişik bileşenler ile değişik isimler altında kullanılmaktadır.Tekstil bobinlerinin yapımında kullanılan plastiğe EPP (Expanded Poli Propilen) denir.

Doğası gereği bu ürünler inorganik olmalarından dolayı doğada organik ürünler gibi kendiliğinden kısa bir sürede eriyip kaybolmazlar. Yok olmaları binlerce yıl alır. Bu da sürekli üretilen bu ürünlerin doğayı ciddi tehdit altında tutması demektir. Ayrıca bu ürünler yüksek basınç ve ısı altında çok miktarda zehirli gaz üretme kapasitesine de sahiptirler. Bu da doğa ve doğadaki tüm canlılar için büyük tehlike anlamına gelmektedir. Dolayısı ile EPP gibi ürünlerin üretimi ne kadar az olursa çevreye ve canlılara o kadar az zararı dokunur. Bu ise ancak ve ancak kullanılmış hurda niteliğindeki plastiğin geri dönüştürülerek tekrar ham madde elde edilmesi ile mümkün olmaktadır.

Plastik bobin çapak geri dönüşüm işlemi bu konuda uygulanan gayet çevreci, hiçbir gaz salınımı olmayan ve tamamen ürünlerin geri dönüşümüne imkan sağlayan bir yöntemdir. 

Tekstil fabrikalarından kullanılmış, fikse kazanından çıkıp bir daha kullanılamayacak haldeki atık bobinler toplanır. Birkaç temizleme, ayıklama işlemlerinden geçirildikten sonra kırma makineleri ile kırılarak çapak granül elde edilir. Bu Çapak haline gelen ham maddeler renklerine göre paketlenerek tekrar enjeksiyoncular tarafından kalıplara dökülüp mamul haline getirilir. Böylece yeni ham madde üretimine, doğal kaynakları tüketmeye ve çevreyi kirletmeye gerek kalmaz.