Strafor Takoz

EPS takoz
Strafor Takoz

Strafor Takoz (EPS Takoz)

Strafor takoz, atık haldeki straforların kırılıp eritilerek içerisindeki havanın alınması sonucu oluşan malzemeye verilen isimdir. Bunlardan önce straforun ne olduğunu ve nerelerde kullanıldığını bilmek konu ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmamıza yarar.

Strafor, yaygın olarak “Blue Board(Mavi Tahta)” olarak adlandırılan, duvarlarda, çatılarda ve temellerde ısı yalıtımı ve su bariyeri olarak kullanılan  bina yalıtım levhası olarak üretilen, kapalı hücreli ekstrüde polistiren köpük (XPS) markasıdır. Bu malzeme açık mavi renktedir ve The Dow Chemical Company’ye aittir ve üretilmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da, strafor kelimesinin konuşma dilindeki kullanımı, genellikle beyaz renkte olan ve genişletilmiş (ekstrüde edilmemiş) polistiren köpükten (EPS) yapılmış başka bir malzemeye karşılık gelir. Genellikle gıda kaplarında, kahve fincanlarında ve ambalajlamada yastıklama malzemesi olarak kullanılır. Ticari markalı terim, strafor yalıtımı için kullanılan ekstrüde polistirenden farklı bir malzeme olmasına rağmen genel amaçlı olarak kullanılır.

El işi uygulamaları için kullanılan Strafor marka polistiren köpük, pürüzlülüğü ve kesildiğinde yaptığı “çıtırlık” ile tanımlanabilir.

Strafor takoz straforun içerisinde %90 lara varan havanın eritme yolu ile alınarak üretilmiş haline denmektedir. Makinenin eriyen straforu sucuk şeklinde sürekli çıkarmasından dolayı kimi yerlerde sucuk strafor takoz olarak da adlandırılır.

Takoz haline gelen straforlar içerisindeki hava ve gazı kaybettikleri için çok az yer tutar. Bu ürün tekrar eritilip granülize edilerek ham madde haline dönüştürülür. Böylece geri dönüştürülmeye hazır bir hale gelir.

Strafor takoz granülize edildikten sonra kullanılacağı yere göre organik bileşenler eklenerek değişik maddeler elde etmek mümkündür. Bunlara örnek verecek olursak; elbise askısı, ayakkabı tabanı, tepsiler ve birçok dekoratif eşyayı sayabiliriz.